Logo Destek Hattı

Sık Sorulan Sorular

1. Logo Teknik Destek Nedir?

Logo programlarınızda teknik desteğe ihtiyaç duyduğunuzda web sitemizi inceleyebilir yada bize mail gönderebilirsiniz. Logo versiyon güncellemeleri için teknik desteğe ihtiyacınız olabilir, Logo programlarında karşılaştığınız sorunlar için teknik desteğe ihtiyacınız olabilir, E-fatura ve e-defter için teknik desteğe ihtiyacınız olabilir. Tüm bunların dışında Logo programında rapor ihtiyaçlarınız ve yeniden kurulum yapılması gereken durumlarda bizden destek talebinde bulunabilirsiniz.

2. ERP Programını Neden Kullanmalıyız?

Bir şirketiniz var ve bu şirket içerisinde ki tüm süreçlerinizi; ticari faaliyetlerinizi, kullanılan maliyetlerinizi, çalışanların performanslarını ve sürece etkilerinin nasıl kontrol edileceğini, sistemin devamlılığını sağlamak, sürekli yenilenen teknoloji ile birlikte kendinizi ileriye taşımak, rakiplerinizden her zaman önde olmak adına ERP programını kullanmak en doğru karar olsa gerek. Logo ERP Programı kapsam olarak firmaların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek ölçüde çözümler sunan esnek yapıda entegrasyonlar sağlayan bir ERP sistemidir. Bu süreçleri genel hatları ile şöyle modüle edebiliriz. Muhasebe ve Finans Yönetimi – Üretim Yönetimi – Malzeme Yönetimi – Bütçe Yönetimi – Proje Yönetimi – Bakım Yönetimi – Varlık Yönetimi – Satınalma Yönetimi – Talep Yönetimi – Tedarik Zinciri Yönetimi – Müşteri ilişkileri Yönetimi – Dış Ticaret – İş Zekası – İnsan Kaynakları

3. CRM Nedir? Ne İşe Yarar?

Kurumsal bir hafıza oluşturarak var olan ve potansiyel müşterilerinizi, tedarikçi ve dağıtım kanallarınızı gruplandırmanızı ve detaylandırmanızı sağlar. Logo CRM mobil uygulama ise nerede olursanız olun, satış fırsatlarını, potansiyel müşterileri, borç bakiyelerini ve stok durumunu size aktarır. Şirket mailiniz ile entegre çalışarak tüm maillerinizi anında kontrol etmenizi ve müşteri CRM kayıtlarına anında ulaşmanızı sağlar. Müşteri ile ilgili tüm veriler, yazışmalar, telefon kayıtları, faturalar ve şikayetleri bir araya toplayarak etkin bir yönetim sağlar. Ayrıca sunduğu ek proje ve modül geliştirmeye açık yapısı, kullanıcı dostu ara yüzü, zengin uygulama alanı ve tam kapsamlı Logo ERP entegrasyonu sayesinde müşterileriniz ile iletişim kurabilme yeteneklerinizi arttırmanızı sağlar.

4. e-İrsaliye’nin Avantajları Nelerdir?

• e-İrsaliye uygulaması doğrudan maliyetleri azaltarak ekonomik fayda sağladığı gibi iş süreçlerindeki iyileşme ile verimliliği de arttırır ve işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlar. Faydalara adım adım göz atmak gerekirse;

• Zaman: İrsaliyeyi kağıt olarak hazırlamak zorunda olmayan şirketler, elektronik ortamda hazırlanan e-İrsaliye ile zamandan kazanırlar.

• Maliyet: Şirketler irsaliye basım, kargolama, arşivleme giderlerini azaltıp, iş süreçlerinin hızlanması sonucu personel çalışma verimliliği ile işçilik maliyetlerinden tasarruf ederler.

• Hız: Alıcıya anında ulaşan bilgi ile şirketler kabul, red, iade süreçlerinde hızlı mutabakat sağlar ve dijital arşivleme ile irsaliye bilgilerine hızlıca ulaşabilirler.

• Doğa Dostu: Dijital ortamda düzenlenen e-İrsaliye’ler ekonomiye sağladığı faydaların yanı sıra kağıt israfından karbon gazı salınımına kadar çevreye zarar veren pek çok unsurun azaltılmasına yardımcı olurlar.

• Entegre sistem: Muhasebe sistemlerine entegre edilen e-İrsaliye uygulaması ile şirketler tüm irsaliye sürecini tek bir yerden yönetebilirler.

5. Logo Tiger 3 Barkod Nedir?

Logo ürünlerinde tiger plus paketinin içinde standart olarak barkod modülü standart olarak gelmektedir bu ürün ile birlikte  mevcut irsaliye ve fatura içindeki ürün sayısı kadar barkod basım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Go plus ürünün içinde standart olarak barkod basımı gelmemektedir bu ürün ek modül olarak satılmaktadır. Logo tiger plus barkod modülü içinde, barkod dizaynı ve barkod basımı ile işlemlerimizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Logo tiger plus barkod ürünü bağımsız olarak farklı yazıcılardan çıktı alma imkanı sağlamaktadır. Logo tiger plus barkod ürünün içinde hata kontrol bölümü ile belirtmiş olduğumuz kıstaslarda barkod hata kontrolü sağlamakta ve barkodsuz ürünleri check işlemi sağlamaktadır.Logo tiger plus barkod modülü kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

6. ERP Projelerinde Başarıya Ulaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

ERP projelerinde başarılı olmanız için şirketinizin kendi yapısına, teknolojik sistemlerine, kurumsal hedeflerine ve stratejilerine en uygun çözümleri seçerek hayata geçirmenizdir. Yazılım seçiminde yapacağınız bir hata, hem zaman ve maliyet kaybına hem de sistem kurulduktan sonraki etkin ve verimli kullanımı da olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle ERP gibi kurumun tüm birim ve iş süreçlerini etkileyecek yazılımın seçimi, kapsamlı bir seçim metodolojisi ve kurumsal hedeflerin belirlenmesiyle başlayan çok yönlü bir değerlendirme sürecini kapsar.

ERP yazılımlarında gerçekleştirdiğiniz bir işlem, tüm departmanlarla uyumlu çalışıyor mu ve iş süreçleriyle etkileşim halinde mi dikkat etmelisiniz. Her sektörün kendine özgü bir yapısı olduğu gerçeği göz ardı edilmeden, ERP seçim kriterleri harmanlanarak en doğru proje yönetim modeli oluşturulmalı. ERP yazılımlarında entegrasyon, gerçekleştirilen işlemin birbiriyle etkileşimli çalışan tüm departmanları ve iş süreçlerini etkilemesi sebebiyle çok önemli.

Şirketinizin ihtiyaçlarının farklılaşması ve her gün gelişen teknoloji, ERP uygulamalarına farklı boyutlar kazandırıyor. Son yıllarda “bütünleştirme”, “sanallaştırma”  ve “yakınsama” kavramlarının öne çıkarak, ERP uygulamaları etki alanını genişletmiştir. Özellikle son zamanlarda tercih edilen diğer uygulamalar, “bulut bilişim” ve “hizmet olarak yazılım” (SaaS). Sanallaşma kavramıyla doğrudan bağlantılı olan bu uygulamalar, ERP pazarını yeniden şekillendiriyor.

7. Sanal POS Nedir?

İnternet üzerinden satış yapanlar için, tahsilatı yine internet ortamında kredi kartı ile yapmak en önemli ihtiyaç haline gelmiş durumda. Şirketlerin internetten hızlı ve güvenli ödeme almasına yarayan Sanal POS, işyerlerinin kredi kartından tahsilat yapabilmelerini sağlayan bir POS yazılımıdır. Bir siteden alışveriş yapan müşteri, kredi kartı bilgisini sitenin formuna girdikten sonra, bu bilgiler internet üzerinden güvenli bir şekilde bankaya ulaşır ve provizyon alınır. Bu yazılım provizyonun güvenli bir şekilde alınmasını sağlar, yani internet üzerinden transfer edilen bilgilerin 3. şahısların ellerine geçmesini önlemek için kullanılan SSL şifreleme tekniğine uyumlu çalışmaktadır. Banka, siteden alışveriş yapan kişilerin yaptığı, daha önce provizyonu alınmış işlemlerin alışveriş tutarlarını kredi kartı limitlerinden düşerek üye işyerinin banka hesabına geçirilmesini sağlar.

8. Sanal POS Başvurusunda Aranan Koşullar Nelerdir?

Bir bankadan sanal POS almak üzere başvuru yapılacağı zaman istenen belirli belgeler var. Şirketin kuruluşunu belgeleyen Ticari Sicil Gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi ve imza sirküleri ve bunların dışında birkaç farklı belge her banka tarafından başvuru sırasında isteniyor. Tam listeyi bankaların web sitelerinden edinebilirsiniz.

Başvuru konusunda istenen belgelerden daha çok önem taşıyan bazı konular var. İnternet üzerinde iş yapan bir şirketin sanal POS edinmesi çok kolay değil. Bankalar olası kötüye kullanmaların önüne geçebilmek için ince eleyip sık dokuyorlar. Sanal POS’un kullanılacağı web sitesindeki tüm bağlantıların sağlıklı çalıştığı, sitede yer alan logo ve markalarla ilgili hukuki problemler bulunmadığı, ürün teslimatına ilişkin bilgilerin açıkça yer aldığı, ürünlerin Türkiye’de geçerli olan kanunlara uygunluğu, iletişim bilgilerinin açıkça yer alması gibi konularda emin olunması gerekiyor. Tüm bunları tek bir cümlede özetleyecek olursak, sanal POS edinebilmek için “tam anlamıyla sağlıklı çalışan” bir sanal mağazaya ihtiyacınız var.

9. e- Fatura’ya Neden Geçmeliyim?

Çevreye sağladığı katkıdan maliyet avantajına kadar firmalara birçok fayda getiren e-Fatura uygulamasına geçerek işinizin denetim ve yönetim kalitesini artırabilirsiniz.

Kağıda basılan faturalardan çok daha hızlı hazırlanan ve iletilen elektronik fatura ile çalışanlarınızın zamanından tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca müşterileriniz faturalarınızı anında görebilir ve böylelikle tahsilat süreçlerini hızlandırabilirsiniz.

Dijital ortama taşınan uygulamalar maliyet tasarrufunu da beraberinde getirir. Elektronik fatura sistemi direkt olarak baskı, postalama ve arşivleme giderlerini azaltacağı gibi çalışanların fatura düzenlemesi, belgeleri karşılaştırması ve eşleştirmesi gibi süreçleri de minimuma indirmesine yardımcı olur. Daha fazla otomatikleşen süreçler ile tasarruf edilen çalışan süreçleri de maliyetleri düşürür.

Kağıt faturalandırmadan çok daha güvenilir olan elektronik fatura sisteminde hata yapma şansı çok daha azdır. Çoğu muhasebe yazılımı, sipariş formları ve teslimat notları gibi faturalarla gelen belgeleri otomatik olarak kontrol ederek ekstra bir garanti sağlar.

Uygulamadan yararlanmak için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) web sayfasından başvuru yapabilirsiniz.

10. e-Fatura ile e-Arşiv Farkları Nelerdir?

Genelde e-fatura ile de karıştırılabilen e-arşiv, aslında hem e-fatura hem de e-arşiv faturalama sistemine ait iki fatura türünü temsil eder. E-Fatura elektronik fatura sistemine kayıt iki firmanın birbirine gönderdiği fatura çeşididir.  E-arşiv faturası ise biri elektronik fatura kullanan diğeri kullanmayan iki firmanın birbirine gönderdiği fatura türüdür. Yani ikisi de aynı şey olmasına rağmen, gönderici farklarından ötürü bu şekilde sınıflandırılmıştır.

11. E-Tebligat Nedir?

Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümleri gereğince tebliği gereken belgelerin, mükelleflere elektronik ortamda tebliğ edilmesidir. Elektronik tebliğ ile fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurur. 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle başlayan uygulamaya mükellefler, bizzat kendileri veya kanuni temsilcisi aracılığıyla veya  noterden alınmış vekâletnameyle vekili aracılığı ile başvurabiliyor.

Ticari, zirai ve mesleki yönden kazanç elde edenlerin ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, elektronik tebligat kullanmaları zorunludur. Ancak vergiye tabi olmayan çiftçiler ile diğer vergisel yükümlülükleri bulunanların başvurmaları gönüllülük esasına bağlıdır.

Elektronik ortamda yapılan E-tebligat sistemi gibi tüm resmi işlemlerin en önemli faydası; kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağlayarak çevre dostu ülke olma konusunda katkıda bulunmasıdır. E-tebligat sisteminin diğer faydaları ise şunlardır; Hizmetin kalitesi artar.

Belge içeriğinin başkaları tarafından değiştirilmeyeceği garantisi olduğundan güvenli bir sistemdir.
Sistem sayesinde tebligat zamanı, gönderen kurum ve alıcı bilgisi şüpheye yer bırakmayacak şekilde açık ve nettir.

Kağıt formundaki tebligatlar ücretli iken E-Tebligat ile yapılan tebligatlar masrafsızdır. Dolayısıyla bütçeye katkı sağlar.

12. KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) Nedir?


Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, günümüzde verilerin farklı platformlarda elde edilmesini, işlenmesini ve anlamlı hale getirilerek faydaya dönüştürülmesini sağlıyor. Ancak bu avantaj beraberinde istismar edilme riskini de getirdiği için, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gibi bir yaklaşım daha da önemli hale geldi.

Kişisel verilerin korunmasına dair duyulan ihtiyaç doğrultusunda, Avrupa Birliği’ne uyum kapsamında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu adıyla TBMM’ye tasarı sunulmuştur. Tasarı, 24 Mart 2016 tarihinde meclisten onay alarak kanunlaştı; 7 Nisan 2016 tarihinde 29677 sayılı Resmî Gazetede yayımlandı.


Kişisel verilerin korunması, veri işleme faaliyetlerinin önceden belirlenen kurallar gözetilerek yapılması ve kişinin temel hak ve özgürlüklerinin zarar görmemesi için bir disiplin sağlanmasıdır. Bu noktada vurgulanması gereken şudur: Veriyi korumak, verinin kullanılmasının yasaklanması değil; verinin kim tarafından hangi amaca yönelik olarak ve nasıl kullanacağının kararını, verinin sahibinin vermesini sağlamak ve veri sahibinin bu konuda bilgi talep etme hakkını daimi kılmaktır.

Kişisel verilerin korunması, anayasa ile güvence altına alınmıştır. Kişisel verilerin korunması; anayasanın, özel hayatın gizliliğini düzenleyen 20. maddesinde yapılan değişikliğin gereğidir. Elbette bu sınırsız bir hak değildir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda meşru amaçlara yönelik olarak sınırlandırılan bu hak, Avrupa Birliği’nde 1995 yılı itibariyle 95/46/EC sayılı direktif ile sağlanmıştır.

14. KVKK’ da Kişisel Veri ve Özel Nitelikli Veri (Hassas) Nedir?

Gerçek kişilere ait olan her türlü özel bilgi, kişisel veridir. Telefon numarasından araç plakasına, hobilerinden sağlık bilgilerine kadar, kişiyi direkt olarak ya da dolaylı yoldan belirlenebilir kılan her tür bilgi, kişisel veri kapsamındadır.

Kalabalığın içinde “Burada bulunan Haşim Bey, Tan Bilgi Teknolojileri’nin CEO’ sudur” şeklinde açıklama yapıldığında, Haşim Bey ile ilgili kişisel veri paylaşılmış olur ki bu noktada Haşim Bey’in kişisel verisini açıklayan kişinin, veriye nasıl ve nereden ulaştığı, bu bilgi ile neler yapabileceği ve ihlal durumu söz konusu olduysa nasıl cezalandırılacağı gibi süreçler kanun ile belirlenmiştir.

Özel nitelikli veri, hassas verilerdir. Çünkü dini inanç, siyasi görüş, dernek ya da sendika üyeliği, ceza mahkumiyeti, cinsel hayat gibi konulara ait veriler; başkaları tarafından öğrenildiğinde ilgili kişinin mağduriyetine ya da ilgili kişiye ayrıcalık verilerek diğer insanların mağduriyetine sebebiyet verebilir.