LOGO DIVA SERVICE

Satış Sonrası Servis Süreçleriniz İçin Bulut Çözümü

Diva SERVICE ile tüm servislerin merkezle olan haberleşmesini sağlayabilir; arıza bildirimi, servis formu hazırlama, garanti takibi, ücretlendirme süreçlerinizi yönetebilir; aksesuar ve yedek parça satış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Servis Hizmetlerine Özel Bulut Çözümü Logo Diva SERVICE

Logo’nun inovatif teknolojilerini bulut altyapısıyla sunan Logo Diva SERVICE, perakende şirketlerinin satış sonrası servis süreçlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yönetiyor. Tüm yetkili servis noktaları Logo Diva SERVICE üzerinden merkezi yapıya bağlanıyor ve tamirden yedek parça teminine kadar bütün servis süreçlerinde verimlilik sağlanıyor. Hiçbir teknoloji yatırımı gerektirmeyen, ihtiyaca göre ölçeklendirilebilen, merkez ile yetkili servis noktalarında web tabanlı iletişimi sağlayarak servis süreçlerini iyileştirip müşteri memnuniyetini artıran Logo Diva SERVICE ile tanışın; servis gücünüzü artırın!

TanBT-Logo Diva SERVICE

Bulut Tabanlı Yapı ile Servis Süreçlerinde Uçtan Uca Memnuniyet!

Müşteri memnuniyeti açısından ürünün kendisi kadar, satış sonrası servis de büyük önem taşıyor. Ürünün ilk kurulumundan garanti kapsamındaki işlemlere, arıza bildirimine ve yedek parça teminine kadar her yönüyle entegre şekilde yürütülen servis süreçleri, müşterinin markaya bağlılığını artırıyor. İşte bu anlayış doğrultusunda geliştirilen Logo Diva SERVICE, merkezi ya da çoklu servis ağlarını en verimli şekilde yönetmeyi sağlıyor. Bulut tabanlı yapısıyla hiçbir yatırım gerektirmeden kolayca devreye alınan ve tüm cihazlarda kullanılabilen Logo Diva SERVICE ile tüm servis işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirin. Logo Diva SERVICE ile yerinde servisi üstün kaliteyle sunarak müşteri memnuniyetini bir adım ileriye taşıyın!

Logo Dıva SERVICE Avantajları

Diva SERVICE’in global standartlarda, gelişmiş bulut teknolojisi sayesinde terminal, sunucu gibi donanım yatırımı yapmanıza gerek kalmaz. Bilgileriniz, size özel ayrılan bir bulutta güvenle kaydedilir, korunur ve yedeklenir. Sürekli zenginleşen fonksiyon kümesi ile rakiplerinizden her zaman bir adım önde olursunuz.

Global Standartlarda Gelişmiş Bulut Teknolojisi

Diva SERVICE ile sunucu, yedekleme gibi donanım yatırımları yapmanıza gerek kalmadan hızlıca işinize odaklanabilirsiniz. Hem ilk yatırım maliyetinden kurtulur hem de kaynak kullanım oranında ödeme yapabilirsiniz. Ek bir maliyet olmadan her zaman en güncel sürümü kullanabilirsiniz. Ayrıca, işleriniz büyüdüğünde herhangi bir donanım yatırımı yapmadan Diva SERVICE’in bulut altyapısı sayesinde kullandığınız alanı artırabilirsiniz. İş yoğunluğunuza göre kullanım alanınızı artırmak veya azaltmak tamamen sizin elinizde! Hem müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap vermiş hemde ekstra donanım maliyetlerinden kurtulmuş olursunuz.

Esnek Yapısı Sayesinde Minimum Maliyet ile Kullanım

Müşterilerinize satış sonrası sağlamış olduğunuz tüm hizmetlerin kalitesini ve yetkili servislerinizin performansını sistem üzerinden gerçekleştirebileceğiniz anketler ile kolay ve hızlı bir şekilde ölçebilir böylece hizmet kalitenizi her zaman dilediğiniz seviyede tutabilirsiniz.

Hizmet Kalitesi Ölçümüyle Artan Servis Performansı

Herhangi bir veri merkezi/veritabanı kurulumuna gerek olmadan, kurulum ve uygulama için bir uzman beklemeden bulut üzerinden Diva SERVICE’i çalıştırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken internet bağlantısı olan bir bilgisayardan hesabınıza erişmektir.

Diva SERVICE’i dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanabildiğiniz gibi mobil cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Sahada servis hizmeti veren teknisyenleriniz, bulut sistemi ve mobil cihaz ile kullanım sayesinde anlık olarak mobil cihazlarından geri bildirimde bulunabilirler. Böylece ilgili lokasyonlardan gecikmeli olarak değil anlık bilgi alabilirsiniz.

Hızlı ve Kolay Geçiş

Diva SERVICE, kusursuz bir perakende yönetim sistemine sahip olabilmeniz için kullandığınız ERP ürünleriyle entegrasyon imkânı sağlar. Logo ve Netsis ürünleriyle entegre olarak da çalışabilen Diva SERVICE ile merkez ve satış noktaları arasında kesintisiz bir bilgi akışı sağlayabilirsiniz.

ERP ürünleriyle Kolay Entegrasyon

Diva, 2013 Avrupa Bulut Ödülleri’nde (Euro Cloud Awards) Türkiye’den aday gösterilen tek çözüm oldu. Ödüllerin Türkiye ayağında ise “Bulut Servisi Müşteri” kategorisinde 1.lik, “En İyi Bulut Servisi”nde ise 2.lik ödüllerine layık görüldü.

Ödüllü Çözüm

Logo Diva SERVICE İşletmelerinize Neler Kazandırır?

Yatırım Gerektirmeyen Bulut Teknolojisi
Artan Müşteri Memnuniyeti
Merkez ile Servis Noktaları Arasında Kesintisiz ve Gerçek Zamanlı İletişim
Servis Süreçlerinde Standardizasyon ve Tam Denetim
Mobil Kullanım
Ürün Geliştirme Sürecini Destekleyen Geri Bildirimler

Logo Diva SERVICE’in Yetenekleri

Merkez ile Yetkili Servis Ağı Arasında Kesintisiz İletişim
Kullanımı Kolay Arayüz
Seri Numarası ile Garanti Takibi
SMS ya da e-posta Yoluyla Bilgilendirme
Hızlanan Hakediş Süreçleri
Servis Yetkinliği ve Müşteri Memnuniyeti Ölçümleri
Fotoğraf ve Belge Yükleme İmkanı
Teknik Kılavuzlar, Videolar, Kullanım Kılavuzları ile Servis

Servis Ağının Her Noktasında Etkin Çözüm

Bulut üzerine çalışan Logo Diva SERVICE, merkez ile servis noktaları arasında kesintisiz bir ağ yapısı  kurarak tüm servis işlemlerinin gerçek zamanlı kaydını ve kontrolünü sağlıyor.

Kaliteli Servis ile Müşteri Memnuniyeti

Logo Diva SERVICE gerek işletmeler gerekse bu işletmelere bağlı çalışan yetkili servis ekipleri tarafından kolayca kullanılabiliyor. Müşteri tarafından çağrı merkezine yapılan bakım ya da arıza bildirimiyle eş zamanlı olarak sistemde kayıt açılıyor ve gerekli servis yönlendirmeleri yapılıyor. Bu süreçte, ürünün seri numarası kontrol edilerek garanti süresi takibi de gerçekleştiriliyor.

Servis süreci sonunda yine Logo Diva SERVICE üzerinden yapılan memnuniyet anketleriyle müşteri bağlılığı ve memnuniyet seviyesi, servis tarafından değerlendirilmesiyle de yetkili servis ekiplerinin yeterliliği ölçümlenebiliyor.

Değişmeyen Servis Kalitesi

Servis ağının yönetimini kolaylaştırmanın yanı sıra standartlaşma da sağlayan bulut tabanlı Logo Diva SERVICE ile her tüketici, her zaman aynı kalitede servis alabiliyor. Tüketici bilgilerinin sistemde kayıtlı olması sayesinde, servis için çağrı merkezi her arandığında aynı bilgileri tekrar vermek gerekmiyor; böylece tüketici tarafındaki takip ve talep süreçleri çok daha fazla hız kazanıyor. Üstelik şehir değişikliği gibi durumlar söz konusu olsa bile müşteri bilgilerinin kayıtlı olması sayesinde Türkiye’nin her noktasında aynı servis kalitesi sunulabiliyor. Ayrıca sürecin online ve anlık takibi sonucunda tamir, bakım ve parça değişimi hizmetleri optimum sürede tamamlanabiliyor.

Servis Noktalarında Konfor

Yetkili servis ekiplerinin yerinde bakım/tamir hizmetlerinin yanı sıra, küçük ürünler doğrudan müşteri tarafından servise teslim edilebiliyor. Yine Logo Diva SERVICE üzerinden kayıt açılmasının ardından, müşteriler tamir sürecinin tamamlandığına ya da mevcut servis durumuna ilişkin bilgileri SMS ya da e-posta yoluyla alabiliyor. Böylece yetkili servis noktalarında ürün birikmesi önleniyor

Logo Diva SERVICE ile Kaliteli Servis ve Yüksek Düzeyde Müşteri Memnuniyeti Elde Edin!