Günlük hayatta ve iş süreçlerinde dijital dünyanın etkisi arttıkça, güvenlik endişeleri de büyüyor. Çok ciddi maddi ve manevi kayıplara sebep olan siber güvenlik konusunda tedbirli olmak için bazı önemli bilgilere sahip olmak ve uygulamaya geçmek gerekiyor. “KOBİ’ler İçin Siber Güvenlik Rehberi” yazımızda bu konuda genel bazı bilgileri paylaşmıştık. Bu blog yazımızda da internette dosya ve yazışma şifreleme konusunda bilgi paylaşıyoruz.

tanbt

VPNBOOK İLE GÜVENSİZ Wİ-Fİ AĞLARINDA KORUNUN


Halka açık Wi-Fi bağlantı noktaları genellikle güvensizdir, o yüzen de bağlantıyı kendiniz şifreleme ile korumadığınız sürece bu ağları kullanırken savunmasız kalırsınız. Güvenliği sağlamanın bir yolu sadece bağlantınızı şifreleme ile kalmayıp hareketlerinizi takip edilmesini zorlaştıracak biçimde yeniden yönlendiren bir sanal özel ağ (VPN) kullanmak. Çoğu VPN hizmeti üyelik gerektiriyor fakat muhteşem VPNBook (www. vpnbook.com) tüm tarayıcılarda ve aygıtlarda çalışan iki ücretsiz seçenek sunuyor.

VPNBook’un kullanımı aşırı basit olan PPTP (Point-to-Point Tunelling Protocol) sürümü herhangi bir ek yazılım gerektirmiyor. Windows’un “Ağ ve Paylaşım Merkezi”ni açın (Denetim Masası’nda “Ağ ve Internet” kısmından), sonra “Yeni bağlantı veya ağ kurun”a tıklayıp “Çalışma alanına bağlan”ı seçin. Şimdi bağlantıyı VPNBook’un IP adresini ve www.vpnbook.com/#pricing sayfasından bulacağınız oturum bilgilerini girerek yapılandırın. Ancak bazı servis sağlayıcılar veya büyük şirketler PPTP’yi engellediği için bağlantı çalışmayabilir. Bu durumla karşılaşırsanız VPNBook’un ücretsiz OpenVPN istemcisini indirip engelleri atlatabilirsiniz.

TOR İLE EKSTRA ŞİFRELEME KATMANI


Eğer mahremiyetiniz konusunda gerçekten kaygılanıyorsanız VPN’den bir adım ileri gidip adına “soğan yönlendirme” denen bir yönteme başvurabilirsiniz. Aslında ABD Deniz Kuvvetleri tarafından temeli atılan Tor (www.torproject.org) bağlantınızı dünyanın dört bir yanındaki onlarca sunucudan gelişigüzel geçiren ve çok katmanlı şifreleme sağlayan ücretsiz bir hizmet. Bu, internetteki etkinliğinizi neredeyse takip edilemez hale getiriyor.

Tor’u kullanmanın en iyi yolu özel bir tarayıcıyı indirip kurmak. Ana sayfadan “Download Tor” bağlantısına tıklayın, sonra indirilen dosyayı fareyle çift tıklayarak açın. Bilgisayarınızda bir Tor Browser klasörü oluşacak. “Start Tor Browser” simgesine çift tıklayarak başlatın. Tarayıcınızın artık Tor’u kullanacak biçimde yapılandırıldığını söyleyen bir mesajla karşılaşacaksınız. Artık web’de anonim gezintiye çıkabilirsiniz.

ZİYARET ETTİĞİNİZ HER WEB SİTESİNİ ŞİFRELEYİN


Belli bir web sitesini güvenli biçimde gezmenin hızlı ve kolay yolu, Hide My Ass gibi (www.hidemyass.com) bir vekil sunucu (proxy) hizmeti kullanmaktan geçiyor. Hide My Ass sizinle internet arasında durup kişisel IP adresinizi gizliyor. Hesap açtırmanıza, Windows ayarlarını değiştirmenize ya da yazılım yüklemenize gerek yok. Yalnızca web sitesine gidiyor, ziyaret etmek istediğiniz sitenin adresini Web Proxy kutusuna giriyor ve Hide My Ass düğmesine tıklıyorsunuz.

İsterseniz güvenliği bir kat daha artırmak için SSL’i (Secure Socket Layer: Güvenli Soket Katmanı) devreye sokabilirsiniz. Gelişmiş seçeneklerde erişmek istediğiniz siteyi saklayan kullanışlı bir araç da var. İsterseniz sunucuyu kullanıp IP adresinizi ABD’de ya da Hollanda’da gösterebilirsiniz. Tek dezavantajı internette gezinti hızınızın normale kıyasla epey bir düşmesi.