Endüstri Dünyasını Geliştiren İleri Teknolojiler

Teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ile birlikte endüstrideki gelişmelerinde büyük ölçüde ilerlediği bir dönemdeyiz. Endüstri 4.0 dünyasında, teknolojik kavramların doğru bilinmesi ve etkilerinin neler olacağının farkında olunması büyük önem taşıyor.

Logo destek, İleri teknolojiler

IoT (Nesnelerin İnterneti)


Dünya üzerinde kullanılan milyarlarca cihazın birbirine bağlanması ve cihaz verilerin toplanması ile verilerin depolanması ve analiz edilmesine ihtiyaç duyduğumuz bir teknoloji dünyasındayız. Bu nedenle IoT teknolojisi pek çok sektörün ana konusunun birini oluşturuyor. Dijital dönüşümünü büyük oranda tamamlamış şirketler, IoT ile donatılmış, üç katmandan oluşan bir eko sistem kuruyorlar: Bağlantılı aygıtlar, yerel konumda denetim (üretim otomasyonu gibi) ve uygulama yazılımı. Bunların dünya çapındaki tüm piyasalara göre sürümleri bulunuyor. Her ne kadar hiçbir üretim tesisi aynı olmasa da, bu teknolojiler aşağıda saydığımız bazı işler için şimdiden kullanılıyor:

★ Neredeyse 100.000 iş sahasında üretimi canlandırıyorlar

★ Her şey gerçek zamanlı yönetiliyor

★ İş sahasının verimliliğini artıyorlar

★ Akıllı veri topluyorlar

★ Birimlerin verimliliğini ve bakımını uzaktan izleyebiliyorlar

★ İş sahası için konfor yönetimi sağlıyorlar

Bulut Bilişim


İnovatif gelişme hızına ayak uydurabilmek için günümüz iş dünyasının daha fazla veri merkezlerine ihtiyacı var. Her türlü endüstri üretiminde yüksek hacimlerde veri toplamak mümkün olduğundan siber güvenliğin önemi de paralel olarak artıyor. Bu süreçte bulut teknolojisi daha da önem kazanıyor. IoT çözümleriyle toplanan veri, hem bulut üzerinde hem de bağlanmanın zor olduğu, güvenliğin olmadığı ve verimliliğin her an sekteye uğrayabileceği yerel iş alanlarında depolanabiliyor. Bu sayede sanayi üretimine her gün katkı sağlıyor.

Yapay Zeka


Bu tür bir araştırma, en tekrarlı parça isteklerini otomasyondan geçirip basit bir süreç haline getirerek müşteriler için üretkenliği en tatmin edici biçimlerde canlandırıyor. Ayrıca, daha fazla katma değer sağlayacak isteklere çalışanların zaman ayırabilmelerini de sağlıyor. Tüm bunlar müşteri ilişkilerini geliştirmede bize doğrudan yardımcı olacak.

Karma Gerçeklik


Karma Gerçeklik temelde yapay gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin bir araya geldiği fütürist bir karışım. Birden fazla teknolojiden faydalanarak fiziki çevreyi tarıyor, bir akıllı ızgara gibi etrafın haritasını çıkarıyor ve böylece dijital içeriği tam olarak nereye konacağını buluyor.

Microsoft’un inovatif artırılmış gerçeklik ürünü HoloLens, şimdiden en iyi karma gerçeklik aygıtı olarak görülüyor. Aslında bakılırsa, bu aygıtın sahip olduğu potansiyeli henüz sanayi dünyasında kendini göstermeye başlamadan görülebildi. HoloLens ile geliştirilen pilot projeler, gelecekteki endüstriyel üretim işleyişini canlandırmada karma gerçekliğin ne esasta bir rol üstleneceğini keşfetmeye itiyor.

Bu konsept, nihayetinde teknisyenlerin ürünlerimizin bakımını yapmada görselli 3D diyagramlardan yardım alabilmelerini sağlayacak. Böylece muayene, aygıtı fiziki olarak parçalara ayırmak durumunda kalmadan gerçekleşebilecek. Teknisyenler hatta bakım geçmişine ait veriye anında ulaşabilecek.