Dönüşümün Yolu: CRM Uygulamaları

CRM (Customer Relationship Management) ya da “Müşteri İlişkileri Yönetimi”, müşteriyi dinleyerek satış için yeni stratejiler geliştirmek anlamına gelir. CRM yazılımları bu amaç için geliştirilen tüm yazılımlardır.

Günümüzde büyük holdinglerden küçük, orta ölçekli ve mikro ölçekli şirketlere kadar tüm firmaların satış karlılıklarını artırmak için başvurdukları yöntem CRM yazılımlarıdır. Müşteri ilişkilerinde verimlilik ve etkinlik sağlamak için öncelikle müşterinin neye ihtiyaç duyduğunu iyi anlamak ve bu ihtiyaca uygun ürünler geliştirmek, sonrasında ürünü doğru müşteriye, doğru zamanda, doğru fiyatla ve doğru bir yerde sunmak gereklidir.

Kurumlar bu dönüşüme ayak uydurmak için, başta CRM uygulamaları olmak üzere tüm uygulamalara olan ihtiyacın farkında. Teknoloji şirketlerinin bu alanda yaptığı yatırımlardaki artış, bunun bir göstergesi. Mevcut müşterilerin işletmeye sadakatini artırmak, potansiyel müşterilere erişebilmek amacıyla onları tanımak, analiz etmek ve doğru iletişim kurmak için, bilgi sistemlerine ihtiyaç duyuluyor.


CRM Dünyasını Yakalamak!


Yazılımı kullanan kullanıcılar, bugüne kadar yönetime sundukları raporların CRM üzerinden kolaylıkla hazırlanabildiğini görmelerini sağlar. Takip etmesi gereken müşteriler ile ilgili hatırlatmalar, panolar, grafikler vb. iş süreçlerini kolaylaştıran ve hızlandıran yapıları tanıdıkça CRM yazılımını benimserler. Böylece, uygulamayı daha çok kullanmaya başlamaktadırlar.

Yapılan araştırmalara göre tüketiciler yoğun bir şekilde alışveriş yapmak için mobil bir cihaz ve marka iletişimi için birden fazla kanal kullanıyor. Yani artık tüketiciler bir ürün ve hizmeti satın almadan önce internetten araştırmalar yapmaktalar. Sizin yerinize tercih edilebilecek birçok seçeneğe anında ulaşan müşterilere karşı kendinizi daha iyi konumlandırmalı ve rakiplerinize karşı avantajlar elde etmelisiniz. Tüm bunları sağlayabileceğimiz en önemli nokta ise tabii ki CRM.

CRM uygulamalarının mobil üzerinden kullanılabilir olması şirketler açısından rekabet üstü bir avantaj sağlamaktadır. Hem dış müşteri memnuniyetini sağlamak hem de iç müşterinin memnuniyetini sağlamak için avantaj sağlayan mobil CRM şirket içi verimliliği de artırarak rekabet üstü avantaj sağlamaktadır. Düşünüldüğünde gün içinde şirket sınırlarında daha az zaman geçiren bir çalışan daha çok zaman geçiren çalışana göre farklı ihtiyaçlara sahip olacaktır. Böylece mobil CRM’in sağladığı yararlar gözardı edilemez.

TanBT CRM sayfasında tüm yazılım özelliklerini detaylı öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz.